İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

132 Günde TCMB Eski Başkanı Naci Ağbal Neleri Gerçekleştirdi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20.03.2021 tarihinde kararname ile Merkez Bankası Başkanlığı görevini Naci Ağbal’dan alarak yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nu atadı. Naci Ağbal 132 gün boyunca başkanlık görevini icra etmiş oldu. Bu 132 gün içinde neler yaşandı kısaca hatırlayalım.

Naci Ağbal 8 Kasım 2020 tarihinde Murat Uysal’ın yerine getirilmişti. O tarihte dolar/TL 8,57 ile zirveyi görmüştü. TCMB’nin swap (takas) ile yurt içi ve yurt dışı bankalardan aldığı ödünç rezervler hariç tutulduğunda net rezervi yaklaşık -48 milyar dolara gerilemişti.

Ağbal görevine başlarken şu açıklamada bulundu: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak temel amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır. Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir.

Ağbal’ın Merkez Bankası başkanlık görevine başlamasıyla, risk primi 8 ayın dibine inerken, Türk Lirası’nda iki yılın en hızlı yükselişi kaydedildi.

Yine 12 Kasım’da Ağbal’ın ilk icraatlarından biri de anlık ödeme sistemi oldu. Adını FAST olarak belirledikleri (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi), vatandaşların farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferini 7 gün 24 saat gerçekleştirebilecekleri sistem kullanıma sunuldu. 

9 Kasım 2020’ de Para Politikası Kurulunda faiz yüzde 10,25’den 15’e çıkarıldı. Kasım ayı PPK toplantısında 475 baz puan faiz artışı kararı almış, enflasyon hedeflemesi rejimi çerçevesinde fiyat istikrarı hedefine vurgu yapmıştı.

16 Aralık 2020 tarihinde Naci Ağbal ilk kez kameraların karşısına geçerek basın toplantısı gerçekleşirdi. Verdiği mesajlar ekonomistler tarafından olumlu karşılanmıştı.

24 Aralık 2020 tarihinde Para politikası Kurulu toplantısında faiz oranlarını yüzde 15’den yüzde 17’ye çıkartarak beklentinin üzerinde artış kararı almış oldu. TCMB, iç talep koşuları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulmanın fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam ettiğini ifade etmişti.

21 Ocak 2921 tarihi Para Politikası Kurulunda bu sefer bir faiz artışı gerçekleşmedi. TCMB karar metninde sıkı duruşta kararlı ve uzun süre devam edilmesi kararı verdiğini ve gerekirse ilave sıkılaştırma yapılabileceğini belirtti.

2 Şubat tarihinde TCMB hesap verme sorumluluğunu yerine getirmek amacıyla hükümete enflasyon gelişmeleri hakkında açık mektup yollamıştı. Bu mektupta, “Enflasyon hedeflemesi rejiminde toplumun bütün katmanlarının fiyat istikrarı hedefine odaklanması, buna inanması, karar alıcıların ve politika üretenlerin bu yönde adımları kararlı bir şekilde atmaları esastır. Bu çerçevede, enflasyonla mücadele sürecini tüm tarafların da sahiplendiği bir sürece dönüştürmek üzere açık, samimi ve etkili bir iş birliği ve iletişim politikası yürütülecektir.” ifadeleri kullanıldı. 

Son olarak 18 Mart tarihinde Para Politikası Kurulu 200 baz puan artış gerçekleştirerek faizi yüzde 17’ den yüzde 19’a çıkarttı. Dolar / TL gün içinde 7.50’den 7.20’ye geriledi. Karar metninde önden yüklemeli, güçlü bir sıkılaştırmaya karar verildiği belirtilmişti.

7 Kasım 2020’de Ağbal’ın göreve gelmesinden itibaren TCMB faiz oranlarını toplamda 875 baz puan artırdı. Ağbal göreve geldiğinde bir haftalık repo faizi 10,25 düzeyindeydi.

Ağbal görevi boyunca kararlı, yenilikçi ve hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerleyen yapısı ile ekonomide düzenleyici bir rol oynadığını düşünüyorum.

Ve son olarak 20 Mart tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görevini Prof. Dr. Şahap Kavcıolğuna devretti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir