İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fed faiz oranlarını açıkladı.

ABD Merkez Bankası (FED) faiz oranını yüzde 0 – 0,25 aralığında sabit tutarak değişikliğe gitmedi.

28 Nisan tarihinde yapılan FED toplantısında yaptığı açıklamada en az 120 milyar dolar aylık varlık alım programını sürdüreceğini belirtti. Açıklamada “Hazine menkul kıymetlerini ayda en az 80 milyar dolar ve kurum ipoteğine dayalı menkul kıymetlerini ayda en az 40 milyar dolar artırmaya, Komitenin azami istihdamı ve fiyatına doğru önemli bir ilerleme kaydedilene kadar devam edecektir.”

Bu varlık satın alımları, sorunsuz piyasa işleyişini ve uyumlu finansal koşulları teşvik etmeye yardımcı olur, böylece hanelere ve işletmelere kredi akışını destekler.

Politika yapıcı Federal Açık Piyasa Komitesi, ekonomik gücün yanı sıra yükselen enflasyona dikkat çekmesine rağmen, oybirliğiyle yaklaşımında herhangi bir değişiklik yapmamaya karar verdi. Toplantı sonrası açıklamada, Covid-19 salgınıyla mücadele çabalarının ekonominin canlanmasına yardımcı olduğu, ancak daha fazlasının yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

Komite, “Aşılardaki ilerleme ve güçlü politika desteğinin ortasında, ekonomik faaliyet ve istihdam göstergeleri güçlendi” dedi.

“Pandemiden en olumsuz etkilenen sektörler zayıf kalmaya devam ediyor, ancak iyileşme gösterdi” diye ekledi. “Enflasyon, büyük ölçüde geçici faktörleri yansıtan yükseldi. Kısmen ekonomiyi ve ABD’deki hanehalklarına ve işletmelerine kredi akışını desteklemeye yönelik politika önlemlerini yansıtan genel mali koşullar uyumlu olmaya devam ediyor. ”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir