İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kripto para birimleri finans dünyasını demokratikleştirmeye götürüyor

Pek çok insan, gelişmekte olan dünyada bir banka hesabı açmanın, arkadaşlarına para göndermenin ve aldığımız diğer temel finansal hizmetlerin lüks olduğunun farkında değil.

Dünya Bankası’na göre, dünyadaki yetişkinlerin yaklaşık üçte biri “ bankasız ”, yani resmi finansal hizmetler kullanmıyorlar. Bu, geleneksel finansal sisteme erişimi olmayan yaklaşık 2 milyar insan demek. Paralarını koruyamazlar, varlık oluşturma araçlarına ve hizmetlerine erişemezler veya geleceklerini etkili bir şekilde planlayamazlar.

Ancak sorun sadece gelişen dünyada değil.

Federal Rezerv, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin% 22’sinin ya bankasız ya da yetersiz banka olduğunu buldu . Bu, ya hiç banka hesabı olmayan ya da mali ihtiyaçlarını karşılamak için banka havaleleri, çek bozdurma hizmetleri ya da maaş günü kredileri gibi “alternatif mali hizmet ürünlerine” güvenen kabaca 63 milyon Amerikalı.

Bu sorunlar, COVID-19 gibi bir pandemi vurduğunda daha da kötüleşiyor. Göre Oxfam , dünya nüfusunun veya yaklaşık 3 milyar insanın COVID-19 pandemik kabaca üçte biri haline dokuz ay, geri düşmek için hiçbir mali güvenlik ağı vardı.

Kripto para birimleri finansal katılımı bir sonraki seviyeye taşıyacak

Artan finansal kapsayıcılığa yönelik tüm olumlu eğilimler artık blockchain teknolojisi ve daha spesifik olarak kripto para birimleri ile hızlandırılabilir.

Teknolojinin merkezi olmadığı gerçeği, mevcut hiçbir finans kuruluşunun veya hükümetin Bitcoin’e sahip olmamasının veya Bitcoin’i yönetmemesinin ana nedenidir.

Varlıkları korumaktan zenginliği büyütmeye

ABD doları gibi diğer varlıklara sabitlenmiş kripto para birimleri olan sabit paralar gibi kripto para birimleri , artık insanların varlıklarını korumanın daha güvenli ve daha güvenilir bir yolu olarak hareket edebilir.

Örneğin; Gelişmekte olan ülkelere bakıldığında 2016’dan bu yana yaklaşık dolar karşısında %50 düştüğünü görürdünüz. Bu varlıklar, ABD Dolarına sabitlenmiş bir Stablecoin olan Tether (USDT) gibi bir Stablecoin’de tutulmuş olsaydı, herhangi bir şiddetli devalüasyona karşı korunmuş olacaklardı.

Kripto Ne Kadar Yaygın

Resim : Statista

Kripto kullanım oranına bakıldığında Türkiye Avrupa da birinci olduğu görünmektedir. Dünyada ise dördüncü durumdadır.

Yapılan çalışmada 74 ülke içerisinde en az kripto para kullanan ülkeler ise yüzde 4 ile Japonya ve Danimarka açıklanmıştır

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir