İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kripto Para Kullanımının En Yaygın Olduğu Ülkeler, Türkiye Dünyada Dördüncü Sırada

Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) tarafından yapılan araştırmaya göre dünyanın en büyük 74 ekonomisi içerisinde nüfusa oranla en çok kripto para kullanan ülke vatandaşları açıklandı. Bu araştırmaya göre Türkiye, Avrupa’da en çok kripto para kullanan ülkeler arasında birinci, dünyada ise dördüncü sırada yer alıyor.

Kripto para sınırlar ötesine daha ucuz para göndermek için popüler bir çözüm haline geldi.

Kripto paraların Y kuşağının yatırımcı olarak piyasaya girişi ile birlikte her geçen gün popülaritesini artırmasıyla özellikle Afrika ve Asya’da yoğun olarak kullanılmaya başladı.

Yakın tarihli bir ankete göre, Nijeryalıların %33’ü kripto para birimini kullanıyor veya sahip oluyor.

Bitcoin.com’ a göre Filipinler Merkez Bankası, ülkede “havale ve transfer şirketleri” olarak faaliyet göstermek için birkaç kripto borsasını onayladı.  

Bitcoin.com’a göre , sınır ötesi para göndermenin yüksek maliyeti, birçok kişinin denizaşırı çalışanlara ve ailelerine hizmet veren yerel kripto para borsalarına yönelmesine neden oldu . Nijeryalılar ayrıca birbirlerine para göndermek veya mağazalarda ödeme yapmak için telefonlarını sıklıkla kullanıyorlar. Son zamanlarda, ülkedeki işletmeler telefon ödeme seçeneklerine kripto eklentileri ekleyerek Nijeryalıların günlük yaşamlarında kripto para birimini kullanabilecekleri başka bir yol ekliyor.

Ankette en yüksek ikinci ve üçüncü kripto para kullanımı oranları sırasıyla Vietnam ve Filipinler’de kaydedildi. Yine, havale ödemeleri kripto para biriminin yaygın kullanımında rol oynamaktadır. Bitcoin.com’a göre , Filipinler Merkez Bankası, ülkede “havale ve transfer şirketleri” olarak çalışmak için birkaç kripto borsasını onayladı. Hükümet, devlet tahvillerini dağıtmak için Unionbank ile blockchain uygulama bonoları kurarak zaten kripto para birimine müdahale ediyor. Unionbank ayrıca Makati’de (Metro Manila), kripto para birimlerinin ülkedeki ana akıma nasıl yavaşça girdiğini gösteren bir Bitcoin ATM’si kurdu.

Son olarak, Japonya en az sayıda insanın kripto para birimini kullandıklarını veya sahip olduklarını söylediği ülke oldu. Sadece yüzde dördü, Danimarka ile birlikte ankete göre kripto ürünleri ile en az deneyime sahip olduklarını söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir