İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

OECD Türkiye’nin Büyüme Tahminini 2021 için yüzde 2,9 dan 5,9 a yükseltti.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün (OECD) “Mart Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu” yayımlandı.

Raporda, Kovid-19’a karşı aşıların kademeli uygulanmasının ve ABD başta olmak üzere bazı ülkelerde ilave mali desteklerin küresel ekonomik görünümde önemli ölçüdeki iyileşmeye yardımcı olduğu kaydedildi.

OECD raporunda, “Küresel ekonomik görünüm, etkili Kovid-19 aşıların kademeli olarak uygulanması, bazı ülkelerde ek mali destek açıklanması ve ekonomilerin salgının yayılmaması için uygulanan kısıtlamalarla daha iyi başa çıktığına dair işaretlerin yardımıyla son aylarda önemli ölçüde iyileşti.” ifadesine yer verildi.

OECD dünya ekonomisi büyüme beklentisini yüzde 4,2’den 5,6’ya çıkarırken 2022 için büyüme tahminini ise yüzde 3,7’den 4’e güncelledi.

Türkiye ekonomisi için 2021 büyüme beklentisini yüzde 2,9’dan 5,9’a çıkaran kurum, ABD için büyüme beklentisini de yüzde 3,2’den 6,5’e yükseltti. OECD, Türkiye için 2022 büyüme beklentisini ise yüzde 3,2’den yüzde 3’e indirdi.

Türkiye’nin gelişen ülkeler arasında bir istisna olduğunu vurgulayan kurum, ülkenin 2020 yılının ikinci yarısında hızlı bir toparlanma yaşadığına değindi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir